21 czerwca (niedziela)
godz. 15:00 – Hotel Piwniczna Conference&Spa
godz. 18:00 Stary Sącz Brama Seklerska (Po spektaklu w Starym Sączu będą ekstra warsztaty tworzenia lalek MOTANEK (przeczytaj niżej)
FINTIKLUSZKI, to w języku mieszkańców krainy Dawno Dawno Temu, po prostu drobiazgi. Zabawne, błyskotliwe, wzruszające, zapomniane przypowiastki, obyczaje, wspomnienia, wierszyki i przyśpiewki, zebrane w Wędrownym Kramie z Opowieściami. Wskrzeszają świat Wielkoludów, Domowych Skrzatów, zdradzają tajemnice powstania Skowronka… Bogactwo uniwersalnej mądrości ludowej ukazujemy przy pomocy różnych form teatru lalek, tradycyjnych zabawek, instrumentów muzycznych oraz pieśni brawurowo zaaranżowanych przez Karolinę Cichą – laureatkę Nowej Tradycji 2013.
W teatralną podróż do krainy Dawno, Dawno Temu, z ogromnym zaangażowaniem wyruszają zarówno najmłodsi widzowie, jak i starsze rodzeństwo i ich opiekunowie.
Scenografia – Mikołaj Malesza
Magdalena Foks o spektaklu:
„Już w wejściu miłe zaskoczenie. Rozglądam się i nie widzę malowanych chałupniczo zastawek, które są
tak typowym wyposażeniem objazdowych teatrzyków dla dzieci. Centralne miejsce przestrzeni gry
zajmuje drewniana konstrukcja – jarmarczny kram. Subtelna, gustowna robota…”
więcej: mamawteatrze.blogspot.com



Warsztaty tworzenia lalek MOTANEK nawiązujące do spektaklu „FINTIKLUSZKI – folkowe okruszkiWg. tradycji starosłowiańskiej lalki „MOTANKI” mają magiczną moc spełniania życzeń.
(Warsztaty po spektaklu w Starym Sączu)
Podczas wykonywania lalki bardzo ważna jest intencja. Prosimy lalkę o spełnienie dla nas jakiegoś życzenia. Tak samo postępuje się, gdy Motankę komuś prezentujemy – dając ją, można pomyśleć o życzeniu dla osoby, dla której jest przeznaczona. Obdarowany też może poprosić o spełnienie swojej prośby. Lalki tworzy się z resztek materiałów, ubrań, nici, włóczek i sznurków, bez użycia igły.
Tradycyjnie nie używa się nowych materiałów, tylko pozostałości tkanin, ubrań, z których można wyciąć skrawki. Wierzenia mówią o tym, że lalki te nie mogą mieć rysów twarzy gdyż wtedy mogły by uzyskać własną tożsamość i zająć się spełnianiem swoich życzeń…
Warsztat dla dzieci i ich opiekunów składa się z dwóch części:
1. Teatralna rozgrzewka wyobraźni. Ćwiczenia integrujące grupę, rozluźniające, budzące kreatywność.
2. Praca z rekwizytem teatralnym: Po zapoznaniu się z kilkoma prostymi zasadami, którymi trzeba się kierować robiąc taką lalkę uczestnicy warsztatów tworzą Motanki dzieląc się swoimi myślami i marzeniami.